Experian, największa na świecie firma zajmująca się danymi kredytowymi, sięga po kompetencje i doświadczenie open bankingowe Kontomatika w regionie CEE. Dzięki współpracy z Kontomatikiem, Experian poszerzy i wzmocni swoją ofertę w Europie Środkowo-Wschodniej.

Experiana śmiało można nazwać światowym liderem w zakresie dostarczania rozwiązań obejmujących ocenę ryzyka kredytowego oraz analizę potencjalnych korzyści przy produktach kredytowych dla sektora detalicznego i korporacyjnego. Przychód spółki za 2020 r. zaraportowany w marcu 2021 r. wynosił 5,37 mld USD.

Biorąc pod uwagę bogate, międzynarodowe doświadczenie oraz rezultaty osiągane w innych krajach, Experian rozszerza ofertę w regionie CEE o szereg produktów powiązanych z open bankingiem.

Iga Sikorska„Otwarta bankowość i analityka transakcyjna to nowe możliwości transformacji i digitalizacji biznesu dla wielu branż. Rozwiązania oceny ryzyka stają się są coraz popularniejsze poza sektorem finansowym. Ponadto analityka transakcyjna na danych z otwartej bankowości to znacznie większe możliwości wykorzystania do skuteczniejszej oceny klienta nie tylko pod kątem ryzyka, ale również autentykacji klienta, automatycznej weryfikacji anty-fraudowej bez nadmiarowych dokumentów i deklaratywnych informacji. To również skuteczniejszy cross- i up-sell z pełnym zrozumieniem możliwości, potrzeb i stylu życia klienta oraz możliwość wczesnej oceny zmiany sytuacji finansowej klienta oraz przyjaźniejszej, skrojonej na miarę windykacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba” – mówi Iga Sikorska, Analytics Consulting Lead w Experianie.

Bartsoz PundykWspółpraca z Kontomatikiem ma wspierać i przyspieszać proces wdrożenia nowych rozwiązań. „Kontomatik jest największą i najbardziej znaną firmą w tej części Europy, która w ramach open bankingu dostarcza bankowe dane transakcyjne. Dzięki połączeniu sił i wykorzystaniu kompetencji technologicznych Kontomatika, będziemy mogli udostępniać naszym klientom szereg nowych usług i wspierać ich w skalowaniu biznesu, a nawet rozszerzyć ofertę poza branżę finansową – tłumaczy, Bartosz Pundyk, Pełnomocnik Zarządu Experian Polska. Wykorzystanie otwartej bankowości pozwoli nam budować lepsze i dokładniejsze modele predykcyjne w regionie centralnej i wschodniej Europy, co z pewnością przełoży się na lepsze wyniki finansowe naszych klientów”.
 
Osiągnięcie nowych lub ulepszonych możliwości technologicznych oraz wykorzystanie doświadczenia firmy w danej kategorii to najczęstsze powody współpracy fintechów. Tak też się dzieje w przypadku Experiana i Kontomatika.
 
Michal Lukasik“Nasze kompetencje pozyskiwania danych transakcyjnych w regionie CEE sięgają 2009 roku. Dysponujemy autorską technologią wykorzystującą uczenie maszynowe i  umożliwiamy naszym klientom dostęp do informacji z większości banków m.in. z Polski, Czech czy innych krajów bałtyckich. Nasze rozwiązania od lat są z sukcesem implementowane w instytucjach finansowych jako narzędzia wspierające procesy analityczne, anty-fraudowe, identyfikujące tożsamość czy wsparcie oceny ryzyka kredytowego. Potrafimy wykrywać ryzykowne zachowania, trendy w przychodach i wydatkach, wykrywać spirale kredytowe i wiele innych. Możemy więc śmiało powiedzieć, że najlepiej znamy zachowania finansowe użytkowników w tej części Europy. Jako pierwsi w Polsce otrzymaliśmy wpis do rejestru AISP, prowadzonego przez KNF, co również potwierdza zaufanie do nas jako lidera w branży. Globalne doświadczenie Experiana oraz nasza specjalizacja w obszarze analityki danych finansowych pozwolą nam wspólnie dostarczać najmocniejsze modele na rynku” – dodaje Michał Łukasik, CEO Kontomatika.

Ta współpraca z pewnością pozwoli obydwu fintechom jeszcze bardziej wzmocnić pozycję rynkową i w niedalekiej przyszłości rozszerzyć usługi i kraje działania.

Kontomatik

Kontomatik to fintech z polskim rodowodem, który powstał w 2009 roku. Jako lider rozwiązań z zakresu otwartej bankowości w Polsce, Kontomatik importuje, analizuje i kategoryzuje dane bankowe w czasie rzeczywistym, pomagając firmom podejmować lepsze decyzje biznesowe.

Dane uzyskane dzięki API Kontomatik mogą zostać wykorzystane do identyfikacji tożsamości klienta, szczegółowej oceny zdolności kredytowej, precyzyjnej segmentacji lub analizy zachowań finansowych. Firma jako pierwsza uzyskała wpis do rejestru AISP prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kontomatik posiada ponad 100 klientów w swoim portfolio i operuje w 11 krajach.

Osoba kontaktowa:
Justyna Skorupska, Marketing Manager, +48 537 324 807, justyna.skorupska@kontomatik.com

Experian

Experian jest wiodącym na świecie dostawcą globalnych usług. W ważnych momentach życia — od zakupu domu lub samochodu, przez wysłanie dziecka na studia, po rozwój firmy i nawiązywanie relacji z nowymi klientami — umożliwiamy konsumentom i naszym klientom bezpieczne zarządzanie ich danymi. Pomagamy osobom fizycznym przejąć kontrolę nad finansami i uzyskać dostęp do usług finansowych, firmom podejmować mądrzejsze decyzje i rozwijać się, kredytodawcom w bardziej odpowiedzialnym udzielaniu kredytów oraz organizacjom w zapobieganiu oszustwom związanym z kradzieżą tożsamości i przestępczości.

Mamy 17 800 pracowników działających w 44 krajach, każdego dnia inwestując w nowe technologie, utalentowanych ludzi i innowacje, aby pomóc wszystkim naszym klientom zmaksymalizować każdą okazję. Jesteśmy notowani na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (EXPN) i wchodzimy w skład indeksu FTSE 100.

Dowiedz się więcej na stronie www.experianplc.com lub odwiedź nasze globalne centrum treści na naszym blogu informacyjnym, aby uzyskać najnowsze wiadomości dotyczące Grupy Experian.

Osoba kontaktowa:
Bartosz Pundyk, Pełnomocnik Zarządu, +48 782 300 577, bartosz.pundyk@experian.com